Tak čas je – ko se eno obdobje končuje in se neko drugo začenja. Čas, ko pod eno stvarjo naredimo črto in se (bolj ali manj pogumno) podamo novim zmagam naproti.
Vsako poslavljanje pomeni pozdrav novemu začetku. Vedno.
- Adijo, počitnice. Pozdravljeni, novi sošolci, novi prijatelji.
- Triletnica, lepo (čeprav včasih tudi naporno) te je bilo poznati. Štiriletnica, dobrodošla.
- Trebušček, hvala, da si varno zavetje rastočemu bitju. Detece, malo še in naše življenje bo polno nove energije in nove ljubezni (ter pokakanih plenic).
Take in podobne prelomnice smo navajeni pospremiti z darili. Sem za, lepo je prejeti (in čutiti) pozornost ljudi, ki so nam blizu. A vsakokrat, vedno znova, v bistvu, se sprašujem, koliko stvari sploh potrebujemo … in da bi bilo smiselno pretehtati, kaj podariti, da bi ohranili zdravo mero in ne zapadli v potrošniško mrzlico. Tako recimo tudi ob vsakem koncu šolskega leta z devetošolci ustvarimo skupinski izdelek, ki med nami ostane kot nevidna vez, z veseljem se ponudim tudi za ustvarjanje zahvalne pozornosti za vzgojiteljice v vrtcu. In ja, če ste pomislili, da gre za izdelke v stilu knjig/knjižic, ste uganili (a o tem kdaj drugič).
Smisel obdarovanja namreč ni v kopičenju stvari, ampak v osrečitvi obdarovanca.
Naša družina v teh mesecih doživlja kar nekaj prelomnih trenutkov. Rojstnemu dnevu navihanke Mici sledi moj, kmalu pa tudi dan rojstva najmlajšega člana. Tako nimam izbire in na veliko tuhtam, kako zajeziti preveliko količino daril – in to s spoštovanjem do vsakega, ki obdaruje, saj verjamem, da je vedno iz srca! Vabila (ki so v veliki večini izdelana ročno in/ali z osebno noto) navadno pospremim s prošnjo, naj bodo darila v prvi vrsti pozornosti (ena ljubka stvar), za tiste brez idej pa imamo vedno tudi kak namig. Družina se je na naš (marsikomu verjetno malo čudaški) sistem že navadila …
Univerzalno načelo, ki bi najbolje opisalo, kakšna darila si želimo, je naslednje: praktično oziroma uporabno, raje manjše, a kakovostno ter tako s čim manj nepotrebne embalaže.
Verjamem, da bo seznam daril, ki sem jih razdelila na darila za malčka, darila za novorojenčka in darila za mamico (in očka), prišel prav tudi vam.
DARILO ZA MALČKA (1-5 let)
Najimenitnejša darila za predšolskega otroka so tista, ki so praktična, vzbujajo radovednost in sledijo otrokovemu razvoju.
P. S.: Za luštne ideje pokukaj na blog Žogice in kravate, darilca v tem stilu pa prodajajo v trgovinici Montessori doma.
- knjiga
- naročnina (na otroško revijo) ali vstopnica (za lutkovno/kino predstavo, za živalski vrt, za toplice …)
- didaktične igrače, ki v otroku vzbujajo samostojnost
- potrebščine za ustvarjanje
- pripomočki za vrtnarjenje
- pripomočki za preprosta, a zabavna gospodinjska opravila
- malčkov dnevnik
DARILO ZA NOVOROJENČKA
Če se odpravljate na obisk k novorojenčku (ne pozabite, da je mamicam ljubše, če se najavite in skupaj dorečete, kdaj je za to najustreznejši čas), namesto plišastih igračk izberite raje kaj uporabnega. Sam novorojenček namreč ne potrebuje še ničesar razen zadovoljne mamice. V bistvu vam predlagam, da starše kar odkrito vprašate, kaj potrebujejo. Tisti, ki proslavljajo rojstvo prvega otroka, bodo najverjetneje potrebovali več pripomočkov kot tisti, ki kakšnega otroka že imajo.
P. S.: Dobro je poznati preference staršev, kot so: za katere znamke izdelkov za dojenčke so se določili, ali uporabljajo pralne plenice ipd., pa tudi, kaj od stvari že imajo, kaj pa jim morda še manjka in bi tega bili veseli.
- knjiga (npr. Biba buba baja za najmlajše)
- izdelki za nego novorojenčka
- okrasne (potiskane) tetra plenice
- plenice (vprašaj za znamko!)
- posteljnina (vprašaj za mere!)
- izbran ljubek unikaten izdelek
- fotografiranje novorojenčka ali kar družinsko fotografiranje
- doma izdelane igrače za dojenčke (mehke ropotulje ipd.)
- dojenčkov dnevnik
DARILO ZA NOVOPEČENO MAMICO
Ali je ob rojstvu potrebno obdariti tudi mamico? Ne. Bi mamici tovrstna gesta godila? Verjetno. 😉 Verjemite, nobena ne pričakuje zlatnine ali potovanja (nič od tega ji v tem trenutku ne bo prišlo prav) niti bona za telovadbo (ups, tu ste na zelooo tankem ledu!), če pa boste pozvonili s prisrčno malenkostjo, ki zanjo ne bo malenkost, pa boste več kot dobrodošli.
- lonec krepčilne juhe
- njena najljubša jed
- košara domačega sadja in/ali zelenjave
- domača jabolčna pita (ali drugo pecivo)
- SOS-vrečka za mame tik po porodu (tukaj mislim na nekaj v stilu šentjanževega olja ipd.)
- lep okvir za fotografijo
- bon za novo pričesko
- čokolada
- kava
- knjiga (kot odlično izbiro predlagam roman In dobila je krila avtorice Sue Monk Kidd, morda pa kako idejo najdete tudi na blogu Pisanja)
- če dodate še pivo za atija, ste pa sploh zmagali 😉
Za kakršnokoli darilo že se boste odločili, naj bo iz srca. Včasih to lahko pomeni tudi, da boste stavili na produkte s humanitarno noto – v tem primeru lahko zavijete v katero od trgovinic, ki jih imajo zavodi za osebe s posebnimi potrebami, ali izberete izdelek iz projekta Botrstvo, s katerim boste pomagali otrokom in mladostnikom, ki živijo v materialnem pomanjkanju. Naj obdarovanja širijo srečo! <3
P. P. S.:
Ne, ta objava ni plačana in nihče mi ne bo podaril izdelkov, ki jih “reklamiram”. To ni moj način dela. Omenjeni so zgolj zato, ker verjamem v njihovo kakovost ali zato, ker vem, da za njimi stojijo čudovite osebe, ki svoje delo opravljajo s srcem.